Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / SkÃ¥l 14392026



*

nr 1439 2026


Skål

på fot, silver, Finland, Empirestil. Höjd: 16. Diameter: 29 cm. Vikt: 715g


Utrop:

4.000 kr

Såld:

3.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 13 december 2021
kl 19:53:04


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/12 11:55:31 1      3.000 kr
13/12 19:48:04 2      Vinnande bud



  • Tema
  • 13 dec

Silver

På Tema Silver finner du smycken, bestickuppsättningar, bordslampfötter, brickor, coasters, dosor och etuier, druvsaxar, kaffekannor, kaffeservis, kalkar, ljusstakar och kandelabrar, karaffer, sockers ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire empirestil europa europeisk finland fot karl johan karl johan-stil norden nordeuropa nordisk silver skål ädelmetall
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 20:13
  • 6122 GrötskÃ¥l
    + muggar, 5 delar, "Hej Tomtegubbar", Upsala-Ekeby..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 20:49
  • 6549 GrötskÃ¥lar
    3 st, tenn, 1700-/1800-tal. Diameter: 20-21, längd..//
     

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 19:40
  • 6583 Kuriosa
    3 delar, bland annat brödkorg + skål, (omkring 190..//
     

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 20:05
  • 3519 Servisdelar
    68 delar, Royal Doulton, "Bunnykins" porslin med d..//
     

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 20:45
  • 6606 SkÃ¥l
    + fat, 2 delar, silver. Diameter: 10-15, höjd: 8 c..//
     

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 19:30




Ladda ner broschyr